Ważne informacje dla rodziców o bezpiecznym dziecku w sieci

Pamiętaj, że nie uda Ci się w 100% kontrolować, tego, co dziecko robi w sieci i z kim się przez nią kontaktuje. Dlatego ważne jest, żebyś jako rodzic był pierwszą osobą, która wprowadzi dziecko w tajniki sieci i pokaże jak bezpiecznie się w niej poruszać. Oto kilka porad, od czego zacząć:

  • Odkrywaj sieć razem z pociechą. Szukajcie wspólnie stron, które mogą być dla dziecka interesujące i rozwijające. Zróbcie ich listę.
  • Naucz dziecko dystansu do tego, co znajdzie w sieci. Postaraj się mu wytłumaczyć, że nie wszystko, co przeczyta i zobaczy w internecie jest prawdą. Naucz dziecko weryfikować znalezione informacje w kilku źródłach, poszerzać swoją wiedzę.
  • Wielu ludzi, w tym - młodzieży, zawiera prawdziwe przyjaźnie za pomocą sieci. Dlatego wpajaj swojemu dziecku zasadę ograniczonego zaufania. Uświadamiaj, że osoba, z którą rozmawia za pomocą internetu może być zupełnie kimś innym niż się przedstawia.
  • Wytłumacz dziecku wagę jego danych osobowych i osobistych informacji i to, dlaczego powinno ich podawać obcym w internecie.
  • Bądź czujny. Jeżeli natrafisz w sieci na niebezpieczne zachowania, zgłoś to odpowiednim organom.

Powyższe rady to podstawa dla wprowadzenia Twojego dziecka w temat Internetu. Jeżeli wkroczycie w ten świat razem, Twoja pociecha będzie bezpieczna.

AM