Postawa dziecka przy komputerze ma wpływ na jego zdrowie

Bezpieczny komputer, to nie tylko programy zabezpieczające Twoje dziecko przed niepożądanymi treściami. To także środowisko w jakim dziecko będzie korzystać z urządzenia. Istnieje kilka prostych zasad jak przygotować dziecku miejsce do pracy i edukacji:

  • Czy wiesz, że światło odbijające się od monitora bardzo męczy wzrok? Promienie słoneczne mogą nie tylko przeszkadzać w oglądaniu tego co jest na ekranie wyświetlane, ale także wywoływać bóle oczu, czy zawroty głowy. Ustaw więc ekran tak, żeby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na monitor.
  • Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, dobrze jeśli nie jest ono mocniejsze, niż to, które emituje monitor. Ale pamiętaj także, żeby Twoja pociecha nie siedziała przy komputerze po ciemku!
  • Nie sadzaj dziecka zbyt blisko monitora. Owszem, technologia się zmieniła i na pewno nie jest on tak szkodliwy jak parę lat temu, jednak nadal męczy wzrok. Zalecana odległość to 50-60 cm.
  • Nie pozwól dziecku pracować z laptopem na kolanach. Będzie się garbić. Przygotuj dziecku miejsce na biurku, czy przy stole. Dobrze, jeśli krzesło, które mu dasz będzie miało regulację wysokości oraz podparcie na ręce.

Powyższe rady to podstawa dobrego środowiska pracy. Zachęcamy do stosowania ich zarówno w odniesieniu do dziecka jak i do siebie.

AM